Umorzenia należnosci a rozrachunki

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programu R2faktury, R2fakturyPRO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programem.

Moderatorzy: sławek, Mariusz, Moderator

Johny
Posty: 52
Rejestracja: pt, 21 lipca 2017 18:39

Umorzenia należnosci a rozrachunki

Post autor: Johny » pt, 09 lutego 2018 13:07

Mamy kilku klientów, którzy płacili za faktury z różnicami groszowymi (wynika to z różnego sposobu naliczania VAT – od pozycji lub sumy faktury). Tradycyjnie końcówki te „puszczamy w powietrze”. Dodatkowo jeden z klientów zakończył postępowanie układowe i 20% z wszystkich niezapłaconych faktur też idzie w niepamięć.
W księgowości mogę zrobić PK z odpowiednimi księgowaniami.
A jak „zniknąć” te kwoty z rozrachunków? Bo raport kasowy/bankowy nie wchodzi w rachubę, gdyż automatycznie księguje na koncie kasa/bank zamiast na straty/zyski.
AndrzejN
Posty: 21
Rejestracja: czw, 14 września 2017 21:59

Post autor: AndrzejN » pn, 19 lutego 2018 18:12

Utworzyłem dodatkowy raport X. Można w nim wpisywać rozrachunki, które maja zniknąć. Jest jednak problem z księgowaniem. Do raportu można podpiąć tylko konta 1.. a dodatkowo na koncie przypisanym do raportu nie można wpisywać w księdze poleceń księgowania.
Prośba do programistów. Dodajcie możliwość tworzenia "raportu" który księguje na konto zespołu 2 (np. 245 - Rozrachunki do rozliczenia) z możliwością użycia tego konta w poleceniach księgowania.
Na razie pozostaje tylko raport "X" służący do znikania rozrachunków i dodatkowe księgowanie ręcznie w księdze.
AndrzejN
Posty: 21
Rejestracja: czw, 14 września 2017 21:59

Post autor: AndrzejN » wt, 06 marca 2018 18:42

Mam lepsza protezę.
W zesp. 1xx zakładamy konto pozabilansowe, np. 191. Z tym kontem wiążemy raport "X". Przy wystawianiu dokumentów KP, KW w raporcie X w zakładce "dekret" mamy pozycje z księgowaniem na:
- 201/202 - Konto rozrachunki z Dost./Odb.
- 191 - konto kasy "X".
Dodajemy kolejna pozycję z księgowaniem zgodnym ze zdarzeniem gospodarczym.
Dekret jest zbilansowany. Co prawda "śmieci" na koncie 191, ale jest to konto pozabilansowe, więc można je traktować jako konto techniczne i jakoś to przeżyć.
ODPOWIEDZ