błąd przy naliczaniu nowej podstawy ZUS na wychowawczym?

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2płatnik, R2płatnikPRO, R2płatnikSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
magda_13
Posty: 5
Rejestracja: pt, 30 grudnia 2011 20:10

błąd przy naliczaniu nowej podstawy ZUS na wychowawczym?

Post autor: magda_13 » ndz, 29 stycznia 2012 22:46

Witam,
Czy wiecie dlaczego program przy obliczaniu podstaw do ubezpieczenia zdrowotnego na urlopie wychowawczym nie pobiera z ustawień kwoty 520 zł.
Ustawienia do naliczeń mam aktualne, ściągnięte na 2012 rok. Program wskazał mi kwotę chyba "z kapelusza" 300 zł, którą jak sobie pokombinowałam to wyszło mi, że jest to sumą wszystkich podstaw zdrowotnego sprzed pójścia (zaledwie 8mies) na urlop wychowawczy pracownika * 60% /12 mies. Nie wiem czy to przypadek, bo do społecznego tak się liczy podstawę na wychowawczym, ale zdrowotna jest stała i niepodzielna. :roll: jak to naprawić?
elephanto
Posty: 38
Rejestracja: śr, 26 stycznia 2011 23:41

Post autor: elephanto » wt, 31 stycznia 2012 16:38

To ja sie podepne, bo rzeczywiscie chyba jest problem z obliczaniem podstawy dla pracownic na urlopie wychowawczym.
Mam pracownice, ktora poszla na urlop wychowawczy po przepracowaniu niepelnego miesiaca. Program podzieli otrzymane przez nia wynagordzenie za ten miesiac przez 12 i to przyjal jako podstawe skladek spolecznych (xxx /12). Podstawa zdrowotnych byla pelna kwota wynagrodzenia brutto za ten miesiac (xxx).

Wg wyjanien ZUS, podstawe zasadniczo oblicza sie tak samo jak podstawe zasilku chorobowego, bez pomniejszania tej kwoty o skladki spolczenie finansowane przez pracownika (pamietajac, ze kwota ta nie moze byc wyzsza niz 2049,60zl za styczen i luty 2012)

http://zus.pl/default.asp?p=1&id=1&idk=1894

W moim przypadku - wynagrodzenie brutto jakie pracownica otrzymalaby, gdyby przepracowala caly miesiac (do spolecznych) oraz 520zl (podstawa zdrowotnego).
magda_13
Posty: 5
Rejestracja: pt, 30 grudnia 2011 20:10

Post autor: magda_13 » wt, 31 stycznia 2012 18:41

Tak, błąd potwierdził pracownik serwisu. Należy naliczyć sobie samemu i poprawić w płatniku po transmisji, żeby było ok.
Podobno prace nad naprawieniem błędu trwają, a jak już coś wymyślą to nowe, poprawne ustawienia, będą dostępne w aktualizacji programu.
Pozdrawiam :D
ODPOWIEDZ