sieciowe problemy

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2płatnik, R2płatnikPRO, R2płatnikSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
krzyks

sieciowe problemy

Post autor: krzyks » pn, 25 kwietnia 2005 21:12

miewacie problem z dostępem do bazy postawionej na "serwerze"? Dotyczy to także zarówno R2Płatnika jak i R2księgi, generalnie jak już złapie połączenie to chodzi, choć czasem potrafi to połączenie zgubić (zdarza się to przeważnie na R2księdze). Nie jest to jednostkowy przypadek - sprawdziłem na niezależnych sieciach. Jedyne co miały ze sobą wspólnego to aktywny protokół IPX. Serwer na XP, stanowiska W98SE, ale odwrotna kombinacja zachowywała się podobnie.
Max

Re: sieciowe problemy

Post autor: Max » wt, 26 kwietnia 2005 7:58

krzyks pisze:czasem potrafi to połączenie zgubić (zdarza się to przeważnie na R2księdze)
co to znaczy "zgubić połączenie"? Serwer jest włączony, folder bazy danych ustawiony prawidłowo, a program nie chce się podłączyć do bazy?
Jakieś komunikaty? Więcej szczegółow by się przydało...
Gość

Post autor: Gość » wt, 26 kwietnia 2005 13:28

gubienie połaczenia objawia się głównie nagłym brakiem dostępu do jakiegoś pliku .db (np. bank.db), następnie komunikat "R2paltnik (R2księga) wykonał nieprawidłową operację i nastąpi jego zamkniecie...itd". klikamy zamknij ...i komunikata "application error.....in module Rplatnik.exe at 000051A External excepction C0000006". Sęk w tym, że nie idzie się normalnie pozbyć tych komunikatów, jeden goni drugi. Wyjście z programu już tylko na siłę. Ponowne wejście, zwłaszcza przy książce wiąże się z koniecznością weryfikacji. Efekt taki łatwo zasymulować odłączając od stanowiska sieciowego kabel w trakcie pracy.
Problem z połączeniem z bazą dotyczy głównie współpracy WIN98 z WINXP, w przypadku pracy wyłącznie na W98 nie spotkałem się z utrudnionym dostępem, na samych XP nie sprawdzałem. Komunikat jest standardowy - "nie można się podłączyć do żądanych zasobów sieciowych" Problemem może być więc współpraca różnych windowsów, ale może ktoś ma na to prosty sposób. Generalnie dostęp do zasobów sieciowych jest, udostępnione foldery są widoczne. Zmiany w nazwach grup roboczych nic nie dają. Połączenie z bazą ułatwia wejście przez otoczenie sieciowe w udostępnione foldery, jednak i to nie zawsze działa od razu. Próbowałem również mapować folder, jednak mimo, iż zamapowane w ten sposób foldery były widoczne od razu po włączeniu komputera, połączenie z bazą w dlaszym ciągu było utrudnione.
Awatar użytkownika
tomek-nt2
 
Posty: 59
Rejestracja: śr, 20 kwietnia 2005 17:01
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

BDE w sieci

Post autor: tomek-nt2 » wt, 26 kwietnia 2005 16:19

Jeśli chodzi o pracę sieciową aplikacji bazodanowych korzystających z BDE
czyli takich jak R2płatnik, to można spojrzeć na stronę: www.bdesupport.com
tomek-nt2
Gość

Post autor: Gość » śr, 27 kwietnia 2005 21:42

Anonymous pisze:gubienie połaczenia objawia się głównie nagłym brakiem dostępu do jakiegoś pliku .db (np. bank.db), następnie komunikat "R2paltnik (R2księga) wykonał nieprawidłową operację i nastąpi jego zamkniecie...itd". klikamy zamknij ...i komunikata "application error.....in module Rplatnik.exe at 000051A External excepction C0000006". Sęk w tym, że nie idzie się normalnie pozbyć tych komunikatów, jeden goni drugi. Wyjście z programu już tylko na siłę. Ponowne wejście, zwłaszcza przy książce wiąże się z koniecznością weryfikacji. Efekt taki łatwo zasymulować odłączając od stanowiska sieciowego kabel w trakcie pracy.
Problem z połączeniem z bazą dotyczy głównie współpracy WIN98 z WINXP, w przypadku pracy wyłącznie na W98 nie spotkałem się z utrudnionym dostępem, na samych XP nie sprawdzałem. Komunikat jest standardowy - "nie można się podłączyć do żądanych zasobów sieciowych" Problemem może być więc współpraca różnych windowsów, ale może ktoś ma na to prosty sposób. Generalnie dostęp do zasobów sieciowych jest, udostępnione foldery są widoczne. Zmiany w nazwach grup roboczych nic nie dają. Połączenie z bazą ułatwia wejście przez otoczenie sieciowe w udostępnione foldery, jednak i to nie zawsze działa od razu. Próbowałem również mapować folder, jednak mimo, iż zamapowane w ten sposób foldery były widoczne od razu po włączeniu komputera, połączenie z bazą w dlaszym ciągu było utrudnione.
Jeśli chodzi o w/w sytuację to niestety ale nie odpowiada za to R2P lub R2K tylko kwestie "sieciowe". I tak:
1. Czy istniejące połączenia sieciowe funkcjonowały wcześniej, tj. np sieć działa od 3 m-cy a my teraz postawiliśmy R2k lub r2p i oczekujemy ze beda dzialac.
2.Sprawdziłbym bym poprzez włączenie/wyłączenie zapory na XP.
3.Kwestie antywirusa: jeśli jest MKS to te "przerwy" mogą dotyczyć sprawdzania w tym czasie (i opóźnień) folderów z bazami danych i w zwrotach do programu informacji po jakims czasie a wtedy r2k lub r2p zwraca powyzszy komunikat braku polaczenia. nalezy chyba zastosowac wykluczenia w badaniu calego folderu reset2. w przypadku innego antyświra, to bym po prostu wy..lił na jakiś czas :)
4.sprawdzilbym, czy "tresciwe" pliki wedrują bez przeszków w jedną i drugą stronę (zapis / odczyt win98-> xp i i odwrotnie)
5.kwestie "oszczędności" energii w XP (wyłączyć wszystkkie)
6.i chyba podstawowa czynosc to sprawdzic czy są styki ok oraz przetestowac testerem kabelki (mialem podobny wypadek przy zle zarobionej koncówce jedna para "siala" i byly dziwne dzialania lub wtyk w karcie sieciowej mial "tylko jedno pozycje" a przy lekkim odchyleniu -postawilem kompa na podloge-cisza z przerwami)

Pisze to powyzsze bo mam kilka instalacji sieciowych (linux, winxp-win98, sama winda , novell!!! itp itd i nie mam takich klopotów.
krzyks

sieć

Post autor: krzyks » czw, 28 kwietnia 2005 10:33

ad.1 - połączenia istnieją ze dwa lata i to pierwszy problem z siecią
ad.2 zapory wyłączone
ad.3 antywir dezakywowany całkowicie
ad.4 wędrują...
ad.5 no... tego nie sprawdzałem
ad.6 styki są ok, problem tyczy sie nie jednego , ale wszystkich stanowisk korzytsających z R2.

Problemem jest jednak faktycznie dogadywanie się po sieci, bo mimo iż w98 widzi XP, to często nie chce wejść w jego zasoby. Ale nawet jak wejdzie i normalnie można z plików korzytać, to nie daje to gwarancji wejścia w R2. Oczywiście... w końcu się udaje i wtedy z reguły działa.
Szaman

Re: sieć

Post autor: Szaman » sob, 30 kwietnia 2005 11:18

krzyks pisze:ad.1 - połączenia istnieją ze dwa lata i to pierwszy problem z siecią
ad.2 zapory wyłączone
ad.3 antywir dezakywowany całkowicie
ad.4 wędrują...
ad.5 no... tego nie sprawdzałem
ad.6 styki są ok, problem tyczy sie nie jednego , ale wszystkich stanowisk korzytsających z R2.

Problemem jest jednak faktycznie dogadywanie się po sieci, bo mimo iż w98 widzi XP, to często nie chce wejść w jego zasoby. Ale nawet jak wejdzie i normalnie można z plików korzytać, to nie daje to gwarancji wejścia w R2. Oczywiście... w końcu się udaje i wtedy z reguły działa.
1.A ile stanowisk korzysta z r2p?
2.Czy inne programy (jeśli są) pracujące w tym układzie sieciowym mają
podobne reakcje?
3.Sprawdziłbym jeszcze czy inne protokoły nie biegają po sieci - ruch ten może być spowodowany oprogramowaniem spyware - więc zapuściłbym adaware z www.lavasoft.com i sprawdził czy na XP nie ma jakiego parcha.
4.Wyłączyłbym wszystkie stanowiska i jednostanowiskowo win98-winXP zapuściłbym testy z r2p
5.w końcu sprawdziłbym czy jest ten efekt gdy drugim stanowiskiem jest XP (a jedynie win98 ma problemy)
6.dograć wszystkie patch'e na win98
7.no inie wolno mapować dysków przy instalacjach sieciowych r2p lub r2k
8.a jak to wszysko nie pomoże to wimienić : a.sprzęt, b.program :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
tomek-nt2
 
Posty: 59
Rejestracja: śr, 20 kwietnia 2005 17:01
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: tomek-nt2 » śr, 04 maja 2005 11:19

Mapowanie dysków sieciowych a instalacje r2

Generalnie przy ścieżkach dostępu do sieciowych baz danych BDE chodzi o ustawienie katalogu NETFILEDIR, który jest ustawiany niejawnie w aplikacjach r2. Musi on być taki sam dla wszystkich aplikacji korzystających z tej samej sieciowej bazy danych. W aplikacjach r2 NETFILEDIR jest tożsamy z katalogiem bazy danych, który jest ustawiany w Menu-Zbiory-Narzędzia. Wynika zatem z powyższego, że ścieżka do sieciowej bazy danych MUSI być taka sama we wszystkich aplikacjach r2.
Nie ważne czy będzie podana przez odwołanie do zasobu sieciowego (czyli
\\komputer\C:\reset2) czy przez zmapowany dysk (F:\reset2) byleby tylko mapowanie było takie same na wszystkich maszynach!
tomek-nt2
FUX
Posty: 2
Rejestracja: śr, 04 maja 2005 14:13
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: sieć

Post autor: FUX » śr, 04 maja 2005 14:29

Problemem jest jednak faktycznie dogadywanie się po sieci, bo mimo iż w98 widzi XP, to często nie chce wejść w jego zasoby. Ale nawet jak wejdzie i normalnie można z plików korzytać, to nie daje to gwarancji wejścia w R2. Oczywiście... w końcu się udaje i wtedy z reguły działa.[/
quote] :twisted:

Witam wszystkich
zainstaluj baze na XP w katalogu shared folder ( Dokumenty udostępnione ) i będzie chodzić XP nie lubi udostępniać nic z innego miejsca szczególnie z c:\ - można ale trza sie nabiedzić , najprościej jak mówiłem a na końcówkach podaj pełną ścieżkę np: \\XPEK\Dokuments and settings\all users\Dokumenty\R2 naprzykład

sieć xp i w98 poszukaj na forum o windows[/quote]
jak żeśmy się rodzili nikt nie mówił że będzie łartwo.... życie to sztuka kompromisów .....
ODPOWIEDZ